Automašīnas vadīšana epilepsijas gadījumā

Automašīnas vadīšanas aizliegums ir aktuāls jautājums epilepsijas pacientiem. Lai gan agrāk automašīnas vadīšana bija kategoriski aizliegta epilepsijas gadījumā, šobrīd noteikumi ir liberālāki. Tā kā automašīnas vadīšana uzlabo daudzu cilvēku dzīves kvalitāti, kā arī var palīdzēt darba meklējumos, pasaulē noritošajos pētījumos ir daudzkārt tikuši analizēti ar automašīnas vadīšanu saistītie riski, lai noteiktu, kādos gadījumos automašīnas vadīšana varētu būt ar pieļaujami lielu risku, lai autoavārijas notiktu salīdzinoši reti.

Attieksmes pret kategoriska aizlieguma vadīt automašīnu maiņas pamatā ir fakts, ka daudzi cilvēki ar hroniskām un veselībai nozīmīgām slimībām kā arteriālā hipertensija, sirds mazspēja, aritmijas, cukura diabēts tomēr vada automašīnas, lai gan šiem pacientiem to darīt ir gandrīz tikpat riskanti kā epilepsijas pacientiem. Arī šiem pacientiem var palikt slikti, esot pie stūres, var tikt zaudēta samaņa un izraisīta autoavārija, tomēr aizliegums vadīt tiek piemērots tikai pacientiem ar izteiktu veselības ierobežojumu. Pastāvot šādai  nevienlīdzībai, epilepsijas pacienti tiek diskriminēti.

Risks vienmēr būs lielāks nekā bez epilepsijas

Tāpēc ir statistiski aprēķināts, ar cik retām lēkmēm epilepsijas pacientiem risks avārijai ir gandrīz tikpat zems kā citu hronisku slimību pacientiem. Šajos gadījumos vadīt automašīnu nevar aizliegt, lai gan aizlieguma nepastāvēšana nekādā gadījumā nenozīmē, ka avārijas nebūs. Epilepsijas gadījumā vienmēr pastāv risks negaidītai lēkmei, un pacientam pašam jāpieņem lēmums, vai, pastāvot riskam, viņš tomēr vēlas piedalīties satiksmē, ja aizlieguma nav, lai realizētu savas vajadzības un vēlmes. Protams, saglabājoties automašīnas kustībai lēkmes gadījumā, pastāv risks nopietnām sekām: sevis savainošanai, citu cilvēku veselībai un dzīvībai, svešai mantai. Ja pacients grib būt maksimāli drošos apstākļos, vadīt automašīnu nevajadzētu.

Atļauja vai aizliegums

Atļauja vai aizliegums vadīt automašīnu ir atkarīgs no lēkmju biežuma, lēkmju veida, apziņas traucējumu esamības vai neesamības lēkmes laikā un viena veida lēkmju pastāvēšanas ilguma.

Visbiežāk piemērotais princips ir, ka pēc epilepsijas lēkmes ar apziņas zudumu automašīnu nedrīkst vadīt līdz lēkmes nav atkārtojušās 1 gadu. Ja bezsamaņas lēkme bijusi pirmo reizi mūžā, šāds aizliegums ir 6 mēnešus. Profesionālās kategorijas tiesību īpašniekiem šāds aizliegums parasti ir ~10 reizes ilgāks.

Precīzāk par nosacījumiem automašīnas vadīšanas aizliegumam var lasīt: Ministru kabineta noteikumi Nr. 940, skatīt šeit.

Gadījumos, ja pacientam ar jau esošām tiesībām ir epilepsijas lēkmes, kas neatļauj vadīt, Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka vadīt automašīnu ir aizliegts, skatīt šeit.

Pirms izvēlaties braukt ar automašīnu, atcerieties, ka arī nepastāvot aizliegumam to darīt, lēkmes gadījumā pie stūres sekas var būt ļoti nopietnas!

 Uz sākumu-->